W ubiegłym tygodniu na światowych giełdach drożały kontrakty na oleiste. W środę rzepak na Matif wyznaczył ponad 2,5 roczny szczyt notowań osiągając cenę 406 euro/t. Pomimo korekcyjnej końcówki tygodnia, w piątek notowania utrzymały się powyżej psychologicznej bariery 400 euro/t. W sumie w wydaniu tygodniowym cena wzrosła o 1,1 proc. do 401,75 euro/t.

Kanadyjska canola podrożała w piątek symbolicznie, jednak wystarczyło to do osiągnięcia najwyższej ceny od połowy lipca 2015 r. Przez cały ubiegły tydzień notowania wzrosły o 2,7 proc. Największy wzrost ceny zarówno w piątek (o 1,1 proc.) jak i w całym poprzednim tygodniu (o 5,3 proc.) odnotowała amerykańska soja. Pozwoliło to na wyznaczenie nowego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej i osiągnięcie najwyższej ceny od 18 lipca br.

W piątek korzystnie na notowania soi oddziaływały informacje o tygodniowych zamówieniach eksportowych, które po raz kolejny okazały się bardzo dobre. W tygodniu kończącym się 17 listopada zamówienia wywozowe amerykańskiej soi znacznie przekroczyły oczekiwania rynkowe mieszczące się w granicach 1,2 mln t- 1,5 mln t i osiągnęły 1,9 mln t.

Z kolei Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ostatniej prognozie podwyższyła o 4 mln t szacunki produkcji soi na świecie do rekordowych 336 mln t.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena w piątek spadła o 0,56 proc. (401,75 euro/t- 1772 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,14 proc. (384,33 USD/t- 1600 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (528,20 CAD/t- 1630 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!