W badaniach wzięło udział po 750 rolników z Niemiec i Francji oraz 500 z Polski, a także 350 z Wielkiej Brytanii.

Według badań, znacznie mniej niemieckich, francuskich i polskich rolników chce inwestować w ciągu najbliższych 12 miesięcy niż miało to jeszcze miejsce na wiosnę br.

Wyjątkiem są rolnicy z Wielkiej Brytanii, których chęć do inwestowania wzrosła z 8 do 32 proc.

Najbardziej sceptyczni w Niemczech do inwestowania w porównaniu z wiosennym badaniem byli producenci świń (-7 proc.), producenci owoców (-7 proc.) i producenci mleka (-3 proc.)

Podczas gdy w Wielkiej Brytanii chce inwestować o 10 proc. więcej producentów mleka niż na wiosnę, to we Francji 7 proc. mniej. Stabilne w porównaniu z wiosną są chęci inwestycyjne polskich producentów mleka.

Aktualna gotowość producentów mleka do inwestowania w porównaniu ze średnią z ostatnich lat pozostaje poniżej średniej, gdyż obecna sytuacja rynkowa umożliwia tylko mały zakres inwestycji.

Chęć inwestowania w porównaniu z wiosną u brytyjskich producentów świń wzrosła o 19 proc. do 40 proc. Natomiast polscy producenci mieli o 2 proc. mniejsze chęci do inwestowania, które spadły do 37 proc. W Niemczech planów inwestycyjne w porównaniu z wiosną zaniechało 3 proc. producentów, a chętnych do ich realizacji pozostało do 38 proc. Jeszcze silniejsza była redukcja chęci do inwestowania wśród francuskich producentów świń. W porównaniu z wiosną było ich o 10 proc. mniej, a chętnych pozostało 15 proc.

Chęci do inwestowania przez producentów owoców była w porównaniu z wiosną mniejsza we wszystkich badanych krajach. W Niemczech spadła o 7 proc. do 30 proc., w Wielkiej Brytanii o 3 proc do 28 proc., w Polsce o 3 proc. do 36 proc., a we Francji o 6 proc. do 8 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!