PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

UE: Rolnicy ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych

UE: Rolnicy ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych Straty ponoszone przez rolników i spółdzielnie rolnicze w wyniku nieuczciwych praktyk detalistów wynoszą w UE, co roku prawie 11 mld euro; Fot.pixabay.com

Autor: JK

Dodano: 09-05-2017 10:45

Tagi:

Podczas imprezy EuroCommerce w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Związku Farmerów Irlandzkich mówił o stratach ponoszonych przez rolników i spółdzielnie rolnicze.Według Joe Healy’a straty ponoszone przez rolników i spółdzielnie rolnicze w wyniku nieuczciwych praktyk detalistów wynoszą w UE, co roku prawie 11 mld euro.

Stwierdził też, że rolnicy i sprzedawcy detaliczni w łańcuchu dostaw żywności nie są partnerami, gdyż nie można powiedzieć, że rolnicy są równi wobec detalistów i mają jasność odnośnie cen i warunków w łańcuchu sprzedaży.

Niezależny raport COPA wskazuje, że 94 proc. rolników i 95 proc. spółdzielni w UE zostało, co najmniej raz wystawione na działanie nieuczciwych praktyk handlowych.

Praktyki te obejmują: zaległości płatnicze, płatności poniżej kosztów produkcji, płatności za miejsca na półkach oraz pay-to-play (płatności za usługi lub przywilej do prowadzenia pewnych czynności).

Według Joe Healey’a ceny  i marże stosowane przez rolników w całej UE są publikowane, a większe przedsiębiorstwa w obrocie żywnością nie podlegają tej zasadzie. Powoduje to zaburzenia w informacji i możliwościach negocjacyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • rolnik2452 2017-06-02 08:14:49
    Nareszcie ktoś to powiedział !
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!