PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Ukraina: Grunty rolne nadal objęte moratorium

Ukraina: Grunty rolne nadal objęte moratorium fot. Pixabay

Na Ukrainie zostało odroczone planowane na początek 2018 r. uwolnienie transakcji dotyczących gruntów rolnych.7 grudnia parlament kijowski zdecydował o przedłużeniu moratorium obowiązującego od 2001 r. do 1 stycznia 2019 r.

Większość posłów uważała, że ​​zniesienie moratorium w czasie kryzysu gospodarczego stanowi zagrożenie dla krajowego bezpieczeństwa żywnościowego oraz że przed liberalizacją rynku ziemi należy opracować mechanizm zwiększania przejrzystości w zakresie obrotu gruntami rolnymi.

Ponadto przed otwarciem obrotu ziemią konieczne byłoby stworzenie równych szans na rynku oraz jasne określenie odpowiedzialność każdego organu podczas wprowadzania reformy rolnej i inwentaryzacji gruntów rolnych.

Bank Światowy zalecił rządowi ukraińskiemu zniesienie moratorium w 2018 r., Według Banku Światowego moratorium jest główną przeszkodą dla inwestycji i źródłem słabej wydajności rolnictwa 

Bank Światowy szacuje, że jeśli ukraiński rynek ziemi zostanie otwarty, to około 2 mln hektarów gruntów ornych, które są obecnie własnością prywatną, może zostać wystawione na sprzedaż. Na Ukrainie jest 42,7 mln hektarów gruntów ornych, z czego 19 mln jest dzierżawionych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!