W połączeniu z rozdrobioną strukturą produkcji stanowi to największy problem rynku i uniemożliwia pełne wykorzystanie potencjału, gdyż tylko około 40-50 proc. z wytwarzanego mleka trafia do dalszego przetwórstwa.

Według danych Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy (PSSU), produkcja mleka na Ukrainie w 2014 r. zmniejszyła się o 3,1 proc. i wyniosła 11,1 mln t. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. odnotowano jej dalszy spadek o 5,1 proc. (rok do roku) do 8,4 mln t. Zmniejszającej się produkcji towarzyszy spadek pogłowia krów, które wg stanu na 1 października 2015 r. wyniosło 2,25 mln sztuk, tj. o 7,9 proc. mniej niż przed rokiem. Według raportu USDA, około 80 proc. ukraińskiej produkcji mleka pochodzi z małych gospodarstw i jest bardzo niskiej, jakości. Reszta produkcji odbywa się w farmach przemysłowych, gdzie jakość mleka jest lepsza, jednak zaledwie ok. 200 mln t produkowanych jest w klasie extra.

Z uwagi na zamknięcie rynku rosyjskiego oraz pogorszenie sytuacji dochodowej ludności, produkcja przetworów mleczarskich na Ukrainie wykazuje tendencję spadkową. Według danych PSSU w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wyprodukowano 738 tys. t mleka przetworzonego (o 10 proc. mniej rok do roku), 78 tys. t masła (o 14 proc. mniej), 49 tys. t serów niedojrzewających (o 13 proc. mniej), 95 tys. t serów o wysokiej zawartości tłuszczu (o 1 proc. mniej) oraz 327 tys. t jogurtów, napojów fermentowanych i śmietany (o 10 proc. mniej).

Pomimo wyraźnego wzrostu cen wyrobów mleczarskich w 2015 r., wyrażonych w hrywnie, ze względu na znaczącą dewaluację, ceny wszystkich artykułów mleczarskich wyrażone w złotych odnotowywały spadek.

Potanienie ukraińskich produktów mleczarskich dla zagranicznych odbiorców, spowodowało, że mimo zamknięcia rynku rosyjskiego, (na który w I półroczu 2014 r. trafiło blisko 1/3 wolumenu eksportu), ich eksport w I półroczu 2015 r. był jedynie o 4 proc. (rok do roku) i wyniósł 74 tys. t. Nastąpiły znaczące zmiany w strukturze towarowej i geograficznej. Zmniejszony o 22 tys. t wywóz do Rosji, po części został zrekompensowany znaczącym wzrostem eksportu do Bangladeszu, Gruzji, Turkmenistanu, Egiptu, Pakistanu i Uzbekistanu. Wywóz serów, których głównym odbiorcą była Rosja w I półroczu br., zmniejszył się o 81 proc. do 3,1 tys. t. Zwiększył się natomiast eksport odtłuszczonego mleka w proszku (o 12 proc. do 20,2 tys. t) oraz masła (o 169 proc. do 6,0 tys. t). Eksport produktów mleczarskich do Polski stanowił zaledwie 2,6 proc. wolumenu wywiezionych produktów.

W październiku br. Ukraina uzyskała zgodę na eksport produktów mleczarskich do Chin, a od 2016 r. 10 największy mleczarni będzie prawdopodobnie miało możliwość sprzedaży swoich produktów na rynek unijny. W związku z tym, przy stabilizacji sytuacji politycznej należy spodziewać się wzrostu eksportu produktów mleczarskich z Ukrainy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!