Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO od czerwca wzrósł o 5,1 punktu. Do wzrostu przyczyniły się przede wszystkim wyższe ceny pszenicy i ryżu. Ceny kukurydzy ustabilizowały się.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO w lipcu wyniósł spadł o 1,1 proc. Przyczynił się do tego wzrost prognoz produkcji oleju palmowego i sojowego w Azji Południowo Wschodniej i słaby globalny popyt na niego.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO wzrósł w lipcu o 3,6 proc. Stało się to na skutek wzrostu cen sera, masła oraz mleka pełnego w proszku. Większe możliwości eksportowe spowodowały przede wszystkim wzrost cen masła.

Wskaźnik cen mięsa FAO w lipcu pozostał stabilny. Wzrost cen mięsa owiec został zrównoważony przez spadki cen wołowiny, wieprzowiny i mięsa drobiowego.

Wskaźnik cen cukru FAO wzrósł w lipcu o 5,2 proc. Wzrost spowodowany był przede wszystkim wzrostem wartości reala brazylijskiego. Mimo wzrostu cen cukru jest on o 26 proc. tańszy niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!