Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO od października wzrósł o 0,3 punktu do 153,1 punktu. Wskaźnik w dużym stopniu pozostał stały od sierpnia zwłaszcza w odniesieniu do pszenicy i kukurydzy. Ceny ryżu wzrosły o 1,1 proc.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO w listopadzie wzrósł o 2,1 punktu (1,2 proc.) do 172,2 punktu. Przyczynił się do tego wzrost cen oleju sojowego, rzepakowego i słonecznikowego. Niższe były ceny oleju palmowego.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO spadł w listopadzie do 204,2 punktu, czyli o 10,6 punktu (4,9 proc.). Spadły międzynarodowe ceny mleka pełnego i odtłuszczonego w proszku.

Wskaźnik cen mięsa FAO w listopadzie wyniósł 173,2 punktu i wzrósł o 0,5 punktu. Światowe ceny wieprzowiny spadały trzeci miesiąc z rzędu a mięsa owczego spadł drugi miesiąc z rzędu na skutek wzrostu dostaw z Oceanii, podczas gdy ceny wołowiny rosły trzeci miesiąc z rzędu, a mięsa drobiowego pozostały stabilne.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł we listopadzie 212,7 punktu, czyli o 9,2 punktu (4,5 proc.) więcej niż w październiku. Wzrost cen cukru nastąpił w spadku eksportu z Brazylii. Wyższe ceny ropy naftowej zachęcają do przetwarzania trzciny na etanol.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!