W piątek na rynkach zbóż powróciły spadki cen. Najbardziej tego dnia potaniała amerykańska kukurydza (o 1,1 proc.), co doprowadziło do zamknięcia tygodnia spadkiem na poziomie 0,9 proc. Szczególnie amerykańska kukurydza jest wrażliwa na zmiany cen na rynku ropy (ok. 40 proc. przerabiane jest na bioetanol), a na rynku ropy wystąpiły silne spadki cen. Ropa WTI notowana na giełdzie w Nowym Jorku potaniała przez ostatni tydzień o 10,9 proc. do 35,6 USD/baryłkę i jest najtańsza od lutego 2009 r. Cena ropy Brent spadła o 11,8 proc. do 43,0 USD/baryłkę.

Przez ostatni tydzień najlepiej prezentowały się notowania amerykańskiej pszenicy, która jako jedyna podrożała – o 2,4 proc. ale to raczej zasługa odreagowania po silnych spadkach niż działanie czynników fundamentalnych. Przypomnę, że 2 grudnia po serii kilku zniżek cena amerykańskiej pszenicy była najniższa od 5,5 lat!

Traciły na wartości również zboża notowane na paryskiej giełdzie MATIF. Wygasająca seria grudniowa przez cztery dni ostatniego tygodnia potaniała o 4,6 proc., a zmieniająca ją seria z dostawą w marcu przez tydzień obniżyła się o 1,4 proc. Styczniowy kontrakt na kukurydzę w tym czasie stracił na wartości 0,5 proc.

Zboża notowane na MATIF słabiej zachowują się od ich amerykańskich odpowiedników od początku grudnia, czyli od momentu zmiany trendu w kwotowaniach euro/dolar. W tym czasie euro umocniło się do dolara ok. 4 proc. Od 2 grudnia pszenica na MATIF potaniała o 0,3 proc., a kukurydza o 0,2 proc. W tym samym czasie amerykańska pszenica na CBOT zyskała aż 6,7 proc., a kukurydza 2,5 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,70 proc. (176,25 euro/t- 766 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,36 proc. (177,38 USD/t- 705 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5