Najbardziej widoczny jest tam spadek cen cebuli, informują analitycy BGŻ.

Według danych zaprezentowanych przez FAMMU/FAPA, kilogram niemieckiej cebuli na rynku hurtowym w Berlinie w dniu 21 października 2011 r. kosztował 0,24-0,28 EUR, czyli aż o około 30% mniej niż przed rokiem. W podobnej relacji zmniejszyły się ceny tego warzywa na Węgrzech, w nieco mniejszej na Słowacji czy też w Czechach.

Analizując sytuację na europejskich rynkach można zauważyć kilku-kilkunastoprocentowe spadki rok cen kapusty, selerów czy też ogórków i pomidorów. Szczególnie jeśli chodzi o te ostatnie warzywa, ich ceny są bardzo niskie w Hiszpanii, która w największym stopniu została dotknięta kryzysem związanym z bakterią e-coli.

Cena producencka pomidorów w tym kraju w dniu 17 października br. wynosiła 0,10-0,68 EUR/kg, podczas gdy rok wcześniej 0,40-0,80 EUR/kg.
Niższe niż przed rokiem są również ceny jabłek. Za kilogram odmiany Golden Delicious na rynku hurtowym w Berlinie trzeba zapłacić 0,80-0,90 EUR (spadek o 10-11 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Średnia cena hurtowa w Holandii za opakowanie 18-20 kg to ok. 14 USD wobec
nieco ponad 25 USD w roku poprzednim.

Podobał się artykuł? Podziel się!