Pierwszy dzień tygodnia zakończył się co najmniej 1 proc. spadkami cen kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Pomimo serii korzystnych danych (dla cen) na amerykańskim rynku, pszenica potaniała aż o 2,9 proc. do niespełna 154 USD/t. Przypomnę: w piątek bardzo dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych oraz oczekiwana przez USDA 20 proc. zniżka produkcji pszenicy w USA do 50 mln t w nadchodzącym sezonie.

Wczoraj z kolei po raz kolejny bardzo dobre dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych, które wyniosły 538 tys. t, tj. o 6 proc. mniej niż tydzień wcześniej, ale aż o 39 proc. więcej niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu (1 czerwca) wyeksportowano z USA już 18,9 mln t – o 27,8 proc. więcej pszenicy niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu. Dzisiaj po południu pszenica na CBOT dla odmiany drożeje o ponad 3 proc.

Amerykańska kukurydza potaniała wczoraj o 1 proc., natomiast dzisiaj drożeje aż o 4 proc. W poniedziałek USDA podał, że tygodniowe wysyłki eksportowe kukurydzy wyniosły 1,46 mln t i były wyższe o 25 proc. niż tydzień wcześniej oraz o 98 proc. wyższe niż w podobny tygodniu poprzedniego sezonu. Od początku sezonu (1 września) eksport amerykańskiej kukurydzy wynosi już 25,9 mln t i jest aż o 75,4 proc. większy niż w porównywalnym okresie przed rokiem.

Zboża na MATIF kopiują sytuację panująca na największej giełdzie zbożowej za oceanem. Wczoraj pszenica potaniała o 1,2 proc., a dzisiaj po południu drożeje o 1,8 proc.. Z kolei cena kukurydzy wczoraj spadła o 1,5 proc., a dzisiaj rośnie o 1,1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 1,16 proc. (170,25 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 2,90 proc. (153,86 USD/t- 627 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5