Notowania zbóż na światowych giełdach wczoraj w większości spadły. Cena pszenica po obu stronach Atlantyku nadal utrzymuje się na niskich poziomach, podobnie jak i kukurydza (wyjątkiem są zmiany serii kontraktów, które na wykresach kontynuacyjnych powodują z reguły skok ceny w górę- wykresy kontynuacyjne poniżej). Dla światowego rynku zbóż nie bez znaczenia są obfite- rekordowe zbiory zbóż w Rosji, których eksport jest konkurencyjny. W czwartek poznamy najnowszy miesięczny raport USDA na temat światowego bilansu zbóż. Jednak należy się spodziewać, że rekordowa produkcja w Rosji po raz kolejny będzie potwierdzona.

Wczoraj cena pszenicy na Matif spadła o 0,6 proc. do 161,75 euro/t, natomiast na CBoT notowania obniżyły się do 156,98 USD/t. Cena kukurydzy za oceanem spadła o symboliczne 0,1 proc. do 136,90 USD/t, natomiast w Paryżu notowania wzrosły o 0,8 proc. do 158,25 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,61 proc. (161,75 euro/t- 686 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,81 proc. (156,98 USD/t- 575 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,80 proc. (158,25 euro/t- 671 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,07 proc. (136,90 USD/t- 502 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!