Czwartek był ostatnim dniem notowań majowej serii kontraktu na rzepak na paryskiej Matif. Jak to często bywa, ostatni dzień notowań charakteryzuje się dużą zmiennością. Podobnie było i tym razem. Od początku sesji notowania majowej serii obsuwały się, jednak prawdziwa przecena nastąpią w samej końcówce sesji – o 12 euro/t, a przez cały dzień aż o 21,75 euro/t.

Kolejne serie kontraktów na rzepak przez prawie cały dzień notowały niewielkie obniżki cen. Jednak w samej końcówce notowań nastąpił silny spadek cen wszystkich serii. Najbliższa (obecnie) seria kontraktu na rzepak z dostawą w sierpniu w kilka chwil spadła aż o ponad 7 proc.! do 328 euro/t, by następnie „odbić” do 343,75 euro/t i na tym poziomie zakończyć dzień.

Brak fundamentalnych czynników z rynku oleistych w tym czasie (pozostałe oleiste notowane były znacznie spokojniej), nasuwają jedno wytłumaczenie zaistniałej sytuacji: puściły tzw. zlecenia „stop loss” (stałe zlecenia sprzedaży, które uruchamiają się przy osiągnięciu zakładanej przez składającego odpowiednio niższej cenie, które mają na celu ograniczenie strat). W ten sposób doszło do reakcji łańcuchowej i krótkotrwałej silnej przeceny. Czy tak było przekonamy się w najbliższy poniedziałek (w piątek giełda w Paryżu była zamknięta).

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 5,68 proc. (361,00 euro/t- 1456 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,01 proc. (359,53 USD/t- 1294 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,94 proc. (460,50 CAD/t- 1378 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!