Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Do wysokości wskaźnika przyczynił się wzrost międzynarodowych notowań cukru, cen eksportowych zbóż i cen olejów, przy jednoczesnej stabilizacji na rynkach mięsa i produktów mlecznych.

Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w styczniu średnio 147,0 punktów, czyli o 3,4 proc. i 4,8 punktów więcej niż w grudniu. Do wzrostu przyczyniły się obawy dotyczące gorszych zbiorów pszenicy i zmniejszenie powierzchni uprawy pszenicy ozimej w USA, a także silnego popytu na kukurydzę i wzrost cen ryżu.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wyniósł średnio 186,3 punktu i w stosunku do grudnia wzrósł o 3,3 punktu albo 1,8 proc. Wzrost był skutkiem rosnących cen oleju palmowego i rzepakowego.

Wskaźnik cen mleka FAO wyniósł średnio 193 punkty bez zmian w stosunku do grudnia 2016 r.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio 156,7 punktu, czyli prawie bez zmian w stosunku do grudnia. Wzrost cen mięsa wołowego został przez spadek cen mięsa owczego i niewielki spadek mięsa drobiowego i wieprzowego.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w styczniu 288,5 punktów, czyli o 26 punktów lub 9,9 proc. więcej niż w grudniu 2016 r. Wzrost ceny spowodowany jest prognozą niedoborów światowej produkcji cukru i mniejszej produkcji w szczególności w Brazylii, Indiach i Tajlandii.

Podobał się artykuł? Podziel się!