Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zboża, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i.

Wskaźnik średnich cen zbóż FAO wyniósł w listopadzie 153,7 punktu i był niższy w stosunku do poprzedniego miesiąca o 3,7 punktu, albo 2,3 proc. Na spadek wskaźnika wpłynęło przede wszystkim zmniejszenie się cen zbóż paszowych na skutek dużych zbiorów i znacznych zapasów kukurydzy w USA. Spadła także cena pszenicy w związku z dużymi zapasami światowymi i słabym popytem.

Wskaźnik średnich cen olejów roślinnych FAO wyniósł w listopadzie 137,8 punktu i był o 4,4 punktu, albo 3,1 proc. niższy niż miesiąc wcześniej. Wpłynęły na niego niskie ceny oleju palmowego i sojowego. Przy dużej podaży oleju palmowego popyt na niego był mały. Ceny oleju sojowego były reakcją na dobre prognozy produkcyjne w USA i poprawę warunków siewu w Ameryce Południowej.

Wskaźnik średnich cen produktów mleczarskich wyniósł 151,1 punktu, czyli o 4,6 punktu albo 2,9 proc. mniej niż w październiku. Po wzroście wskaźnika we wrześniu i październiku, ograniczenie zakupów doprowadziło w listopadzie do jego spadku. Ceny masła i mleka w proszku spadły, a serów były stabilne.

Wskaźnik średnich cen mięsa FAO w listopadzie wyniósł 158,6 punktu, czyli o 2,6 punktu albo 1,6 proc. mniej niż w poprzednim miesiącu. Do spadku przyczyniły się niższe ceny wszystkich rodzajów mięsa z wyjątkiem mięsa owczego, które zdrożało.

Wskaźnik średnich cen cukru FAO wyniósł 206,5 punktu i był o 9,1 punktu, albo 4,6 proc. wyższy niż w październiku. Wysokość tego wskaźnika była najwyższa od lutego 2015 r. Wzrost związany był z nadmiernymi opadami w Brazylii i obawą opóźnienia zbiorów trzciny cukrowej. Straty na plantacjach odnotowano także w Indiach, Wietnamie, RPA i Tajlandii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!