Dla całego 2016 r. wskaźnik cen żywności wyniósł średnio 161,6 punktu i było 1,5 proc. niższy od 2015 r. Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w grudniu średnio 142,1 punktu, czyli o 0,5 proc. więcej niż w listopadzie i był stabilny od września 2016 r. Wpływ na wysokość wskaźnika miał lekki wzrost cen ryżu i osłabienie cen pszenicy na skutek oczekiwanych wzrostów produkcji w Australii, Kanadzie i Rosji.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wyniósł średnio 183 punkty i w stosunku do listopada wzrósł o 7,4 punktu albo 4,2 proc. Wzrost był skutkiem niskich światowych zapasów oleju palmowego, a dla  produkcji oleju sojowego obaw pogodowych w Argentynie i zwiększonego zużycia przez sektor biodiesla w USA, Brazylii i Argentynie.

Wskaźnik cen mleka FAO wyniósł średnio 192,6 punktu i w porównaniu z październikiem wzrósł o 6,2 punktu, albo 3,3 proc. Notowania zwiększyły się dzięki umiarkowanym wzrostom cen sera i mleka pełnego w proszku, podczas gdy ceny dla odtłuszczonego mleka w proszku były stabilne.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio 161,5 punktu, o 1,8 punktu, lub 1,1 proc. mniej niż w listopadzie Wpłynęły na to  znacząco niższe ceny baraniny i wołowiny, przy lekkim tylko spadku cen wieprzowiny i mięsa kurcząt.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w grudniu 262,6 punktu, czyli o 24,6 punktów lub 8,6 proc. mniej niż w listopadzie. Spadek był przede wszystkim skutkiem nadal słabnącego brazylijskiego reala wobec dolara USA, a także informacjom o wzroście prognozy produkcji cukru w Brazylii o 18 proc. w sezonie 2016/2017.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!