Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł w marcu 147,6 punktu i nieznacznie spadł w stosunku do lutego br., był jednak o 13,1 proc. niższy niż przed rokiem. Ceny pszenicy nieco spadły przy silnej konkurencji. Ceny kukurydzy pozostały pod wpływem perspektyw dużej produkcji w Ameryce Pd i wzrostu areału uprawy w USA.

Wskaźnik cen mięsa FAO osiągnął w marcu wartość 146,4 punktu, czyli praktycznie tyle, co w lutym. Pomoc na prywatne przechowywanie wieprzowiny pomogło utrzymać poziom eksportu wieprzowiny oraz ceny w UE i na rynku międzynarodowym. Ceny baraniny także ustabilizowały się, a ceny wołowiny i drobiu pozostały na niezmienionym poziomie przy dobrze zbilansowanej międzynarodowej podaży i popycie.

Wskaźnik cen cukru FAO w marcu wzrósł do prawie 219 punktów, czyli o 17,1 proc. od lutego br. Wzrost ten odzwierciedla jeszcze większe oczekiwania deficytu produkcji niż wcześniej oczekiwano w Brazylii, czyli u największego światowego producenta cukru. Informacje o wzroście wykorzystania w Brazylii cukru do produkcji etanolu również miało wpływ na wzrost cen.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych FAO wyniósł w marcu 130,3 punktu i był o 8,2 proc. niższy od wskaźnika w lutym br. Ostatnio tak duży spadek tego indeksu miał miejsce w czerwcu 2009 r. Ceny na wszystkie wyroby mleczne spadły, ale największe były w przypadku masła i sera. Odzwierciedlało to nagromadzenie zapasów u głównych eksporterów.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO, wzrósł w marcu do 159,8 punktu i był o 6,3 proc. większy niż w lutym. Wzrost był spowodowany przez podwyższenie cen oleju palmowego. Wzrost ceny nastąpiła na skutek obaw o stagnację produkcji tego oleju w Malezji i Indonezji. Średnia cena oleju sojowego pozostała bez zmian, a słonecznikowego i rzepakowego spadła.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!