Największym dostawcą śruty sojowej do Polski była Argentyna i zapewniała ok. 64 proc. wolumenu dostaw, a śruta z tego kierunku nie uwzględniając frachtu była jedną z tańszych (404 euro/t). Na drugim miejscu znalazł Paragwaj (ok. 13 proc.) i kraj ten jest trzecim na świecie producentem śruty sojowej. Znaczącym dostawcą jest Rosja, która zapewniła 9 proc. udziału, co stanowi wzrost wobec roku wcześniejszego, w którym z kraju tego importowaliśmy blisko 3 proc.

Na czwartym miejscu znalazła się Brazylia z ok. 5 proc. dostawą. Z UE pochodziło jedynie 5 proc. śruty sojowej, w tym najwięcej z Niemiec oraz Holandii (po ok. 2 proc.). Jak informuje FAMMU/FAPA w 2003 r. kraje europejskie były głównymi dostawcami tej śruty sojowej.

W przypadku nasion soi, stanowiły one wartościowo w imporcie około 6 proc. udziału i w 2014 r. należałoby odnotować 38 proc. spadek sprowadzanej ilość wobec 2013 r. Naszymi dostawcami nasion soi byli Ukraina (67 proc. wolumenu zakupów), Holandia (12 proc.) oraz Belgia (9 proc).

Podobał się artykuł? Podziel się!