Wskaźnik cen żywności FAO jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru.

Wskaźnik cen zbóż FAO wyniósł średnio 152,3 punktu, czyli o 2,5 punktu, albo 1,6 proc. więcej niż w kwietniu br. Wzrost spowodowany był gwałtownym podwyżkami cen kukurydzy i rosnącymi cenami ryżu.

Wskaźnik cen olejów roślinnych FAO spadł średnio w maju  do 163,3 punktu, czyli o 3,1 punktu, albo 1,8 proc. Spadek wskaźnika spowodowany był przede wszystkim niższymi cenami oleju palmowego i słabszym jego importem ze strony Chin, UE i Indii.

Wskaźnik cen wyrobów mlecznych  FAO wyniósł średnio w maju  prawie 128 punktów, czyli o 0,4 proc. więcej niż w kwietniu. Przyczyniły się do tego lepsze ceny w obrębie UE i popytu importowego na mleko pełne w proszku i masło. Cena odtłuszczonego mleka w proszku pozostawała w pobliżu unijnej ceny interwencyjnej.

Wskaźnik cen mięsa FAO wyniósł średnio w maju 151,8 punktu, czyli o 3 punkty, albo 2 proc. więcej niż w kwietniu. Spowodował to wzrost cen wszystkich gatunków mięsa, zwłaszcza wieprzowego i owczego oraz większy import wieprzowiny przez kraje azjatyckie.

Wskaźnik cen cukru FAO wyniósł średnio w maju 240,4 punktu, czyli o 25,1 punktu, albo 2,1 proc. więcej niż w kwietniu. Wzrost spowodowany był pogarszającymi się perspektywami produkcji cukru w Indiach i Chinach.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!