W piątek ceny kontraktów na oleiste na światowych giełdach zyskiwały na wartości, jednak wzrosty nie były zbyt duże. Cały ubiegły tydzień notowań oleistych przebiegał zmiennie, wzrosty cen przeplatały sesje spadkowe, ale w ujęciu tygodniowym wszystkie prezentowane oleiste podrożały. Najwięcej zyskał rzepak na Matif. Kontrakt z dostawą w sierpniu podrożał o 3,1 proc., cena soi wzrosła o 1,7 proc., a canoli o 1,3 proc.

We wtorek poznamy najnowszy miesięczny raport USDA na temat m.in. światowego bilansu oleistych. Pierwszy raz przedstawiona będzie prognoza produkcji w nadchodzącym sezonie 2015/16.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,64 proc. (354,25 euro/t- 1437 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (361,74 USD/t- 1306 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,06 proc. (466,10 CAD/t- 1391 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!