Wczorajsze sesje na światowych giełdach zakończyły się wzrostem cen wszystkich kontraktów zbożowych. Jednak wzrosty notowań nie były imponujące i wyniosły w większości kilka dziesiątych proc., co raczej należy taktować jako kontynuacja odreagowania wcześniejszych silnych spadków cen- szczególnie za oceanem.

W środę na giełdzie w Chicago odbyło się ostatnie notowanie kontraktów zbożowych z dostawą we wrześniu. Kolejne najbliższe serie kontraktów grudniowych na pszenicę i kukurydzę wyceniane są wyżej, odpowiednio o 7 proc. i 3 proc.

Francuski AgriMer szacuje, że produkcja pszenicy we Francji w bieżącym sezonie jest niższa o 30 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i wynosi 28,5 mln t., ponadto jakość ziarna jest gorsza.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,32 proc. (159,25 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,53 proc. (138,43 USD/t- 536 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (160,25 euro/t- 696 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,94 proc. (126,87 USD/t- 491 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!