We wtorek na światowych giełdach podrożały kontrakty zbożowe z wyjątkiem pszenicy na CBoT, której cena nie zmieniła się w stosunku do dnia poprzedniego. Słabsze zachowanie się ceny amerykańskiej pszenicy (w poniedziałek spadek ceny o 1,6 proc.) to głównie efekt wysokich zapasów i słabszego tygodniowego eksportu w USA.

Natomiast amerykańska kukurydza podrożała wczoraj po raz trzeci z rzędu potwierdzając przedwczorajsze wybicie się z trwającej półtora miesiąca konsolidacji, co zapowiada- przynajmniej z punktu widzenia analizy technicznej wykresu- kontynuację wzrostu cen. Jednak- jak można zauważyć na Wykresie 9 załączonym poniżej- na poziomie 137-138 USD/t znajduje się silny opór (przełamane latem br. kilka dołków notowań z okresu maj 2015- marzec 2016, które wówczas stanowiły poziom wsparcia).

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu w ostatnich dniach oscylują wokół 160 euro/t (zarówno pszenica jak i kukurydza). Brak jest większej reakcji na zachowanie się notowań zbóż za oceanem, jak to z reguły bywało wcześniej. Ale trzeba zauważyć, że ceny na europejskim rynku są znacznie wyższe (o 130- 160 zł/t), a to wynika z wyjątkowo słabej produkcji pszenicy i kukurydzy w UE w obecnym sezonie na tle pozostałych światowych potentatów (m. in. USA, Rosja).

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (160,25 euro/t- 689 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena nie zmieniła się (145,32 USD/t- 559 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (160,50 euro/t- 690 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,65 proc. (137,10 USD/t- 527 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!