W czwartek notowania zbóż na światowych giełdach zachowywały się zmiennie. Wzrosły ceny na MATIF: pszenicy o ponad 1 proc. i kukurydzy tradycyjnie w ostatnich dniach o 0,2 proc (ósmy z rzędu wzrost notowań. Za oceanem z kolei ceny mocno spadły. Powodem takiego zachowania się notowań w głównej mierze było silne umocnienie się dolara wobec euro (o ok. 1 proc. do 1,04 euro/USD). Notowaniom amerykańskich zbóż nie pomogły nawet bardzo dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych.

W ostatnim tygodniu zamówienia eksportowe kukurydzy wyniosły aż 1,54 mln t przy oczekiwaniach analityków mieszczących się w granicach 0,8 mln t- 1,2 mln t. W przypadku pszenicy zamówienia wyniosły 564 tys. t przy prognozach rynkowych zawartych w przedziale 300 tys. t - 550 tys. t.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,06 proc. (167,50 euro/t- 745 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 2,09 proc. (150,37 USD/t- 637 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (165,50 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,52 proc. (140,35 USD/t- 594 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!