Po kilku dniach spadku cen zbóż na giełdzie w Paryżu, wczoraj notowania wzrosły. Pszenica w kontrakcie grudniowym (ostatnie notowanie w najbliższy poniedziałek) utrzymuje dużą zmienność z ostatnich dni. Po poniedziałkowym spadku o 2 proc., wczoraj cena wzrosła o 1,9 proc. do 159,5 euro/t. Kolejna najbliższa seria marcowa podrożała we wtorek o 0,5 proc. do 163,0 euro/t. Po sześciu z rzędu sesjach spadkowych, kukurydza na Matif wczoraj nieznacznie podrożała o 0, 2 proc. do 163,0 euro/t.

Z kolei trzecią sesję z rzędu drożały amerykańskie zboża- niesione na fali bardzo dobrych danych eksportowych. W trakcie dnia zwyżki były wyższe, jednak ostatecznie inwestorzy zaczęli realizować zyski z dwóch wcześniejszy dni podczas których pszenica i kukurydza podrożały po 5 proc. Na zamknięciu sesji wzrost pszenicy był symboliczny o 0,1 proc., a kukurydza podrożała o 0,4 proc. Po woli uczestnicy rynku przygotowują się do publikowanego w piątek najnowszego miesięcznego raportu USDA na temat m.in. światowego bilansu zbóż. Stąd też może występować nieco większa zmienność cen.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,91 proc. (159,50 euro/t- 718 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,06 proc. (143,11 USD/t- 599 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (163,00 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,43 proc. (138,18 USD/t- 578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!