Od początku poniedziałkowej sesji notowania zbóż na światowych giełdach rosły. Zwyżkom sprzyjały piątkowe dane o znacznym spadku prognozowanej powierzchni zasiewów pszenicy i kukurydzy w USA w nadchodzącym sezonie. Amerykańskie zboża drożały nawet o blisko 2 proc., na Matif o połowę mniej (pszenica).

Jednak w drugiej części sesji przewagę na rynku zdobyli sprzedający i ceny zaczęły tracić wcześniejsze zdobycze. Pszenica na Matif ostatecznie zyskała 0,3 proc. i zakończyła dzień ceną 165,00 euro/t. Znacznie więcej porannych wzrostów straciła pszenica na CBoT, której cena ostatecznie wzrosła o 0,3 proc. do 157,17 USD/t. Na zamknięciu notowań połowę wcześniejszego wzrostu ceny straciła amerykańska kukurydza, która podrożała o 1,0 proc. do 144,78 USD/t. Natomiast kukurydza na Matif zachowywała się bardzo stabilnie przez cały dzień, a zmienność notowań mieściła się w zakresie 0,5 euro i ostatecznie cena pozostała na poziomie piątkowego zamknięcia.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (165,00 euro/t- 698 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (157,17 USD/t- 623 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena nie zmieniła się (172,25 euro/t- 729 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,96 proc. (144,78 USD/t- 574 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!