W piątek liderem rynku zbóż na światowych giełdach była amerykańska kukurydza, której cena wzrosła o ponad 2 proc. Duży wzrost notowań był zasługą gorszych danych o wysokości zapasów tego ziarna w USA. Według raportu USDA zapasy kukurydzy na 1 września br. wyniosły 44,15 mln t wobec średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 44,55 mln t.

Z kolei poziom zapasów amerykańskiej pszenicy zaskoczył rynek (oczekiwano 65,24 mln t) i wyniósł 68,77 mln t. Pomimo znacznie wyższych zapasów cena pszenicy na koniec dnia zamknęła się blisko jednoprocentowym wzrostem. Jednak dzisiaj notowania amerykańskiej pszenicy spadają ok. 2 proc.

W ujęciu tygodniowym pszenica na Matif potaniała o 0,5 proc., a kukurydza o 1,5 proc. W Chicago cena pszenicy spadła o 0,7 proc., a kukurydza zyskała 0,1 proc.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,77 proc. (160,50 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,75 proc. (147,71 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,16 proc. (160,25 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,28 proc. (132,57 USD/t- 511 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!