W poniedziałek giełda w Chicago pracowała krócej (Dzień Kolumba). Z reguły w takie świąteczne dni niewiele ciekawego się dzieje. Jednak tym razem było inaczej. Inwestorzy od początku dziennych notowań przystąpili do dokonywania zakupów kontraktów na pszenicę. Impulsem do wzrostu ceny była informacja o rekordowym poziomie (151 417 kontraktów) otwartych krótkich pozycji (sprzedanych kontraktów) przez inwestorów finansowych (fundusze spekulacyjne).

Wraz ze wzrostem ceny pszenicy drożała również amerykańska kukurydza, wspierana drożejącą ropą, która wczoraj wyznaczyła nowy szczyt cenowy w obecnej fali wzrostowej i jest najdroższa od 11 mies.(Brent w Londynie) i 14 miesięcy (WTI w Nowym Jorku). Przypomnę, że ok. 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiana jest na bioetanol.

Wzrosty cen zbóż za oceanem tylko częściowo przeniosły się na rynek europejski. Pszenica na Matif zyskała 0,75 euro/t, natomiast kukurydza pogłębiła dołek notowań i jest najtańsza od połowy kwietnia br.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,48 proc. (157,75 euro/t- 676 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,28 (148,35 USD/t- 568 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,32 proc. (158,00 euro/t- 677 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,03 proc. (135,13 USD/t- 518 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!