Poprawiły się notowania większości zbóż na światowych giełdach. Najwięcej zyskała pszenica na paryskiej giełdzie- 0,9 proc. (167 euro/t) i wyrównała wyznaczony w ubiegłym tygodniu dwumiesięczny szczyt notowań. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresów notowania pszenicy na MATIF prezentują się najlepiej spośród prezentowanych poniżej kontraktów i od miesiąca znajdują się w trendzie wzrostowym. Również od miesiąca rośnie cena amerykańskiej pszenicy. Wczoraj notowania podniosły się o 0,7 proc. do 164,61 USD/t, ale do wyznaczonego w ubiegła środę dwumiesięcznego szczytu cenowego brakuje 5 USD/t.

Najsłabiej prezentują się notowania kukurydzy. Trwające w USA zbiory hamują wzrosty cen. Wczoraj na MATIF cena wzrosła o 0,3 proc. do 155,5 euro/t, ale jest to zaledwie nieznaczne odbicie od dołka. W kontrakcie z dostawą w listopadzie (wykres poniżej) cena spada z małymi przerwami od czerwca. (175 euro/t). Amerykańska kukurydza potaniała o 0,6 proc. do 137,59 USD/t. i zbliża się do niedawno wyznaczonego dołka notowań (kontrakt grudniowy).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,91 proc. (167,00 euro/t- 720 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,73 proc. (164,61 USD/t- 605 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,32 proc. (155,50 euro/t- 670 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,57 proc. (137,59 USD/t- 505 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!