We wtorek nieco poprawiły się notowania rzepaku na paryskiej giełdzie. Cena wzrosła o 0,6 proc. do 355,0 euro/t. Odbiciu ceny sprzyjał wzrost notowań ropy, a także silny wzrost ceny kanadyjskiego rzepaku dzień wcześniej (o 2 proc.). Dla odmiany canola wczoraj zachowała się najsłabiej i jako jedyna symbolicznie potaniała o niespełna 0,1 proc. do 509,5 CAD/t.

W trakcie dnia cena amerykańskiej soi zyskiwała ok. 1 proc. jednak w drugiej części sesji notowania zaczęły słabnąć i ostatecznie na zamknięciu wzrost ceny wyniósł 0,2 proc. do 339,32 USD//t. Spodziewane rekordowe zbiory soi na świecie ciągle zachęcają fundusze spekulacyjne do otwierania nowych pozycji krótkich (gra na spadek ceny) co przekłada się na utrzymywanie niskich notowań soi. W tygodniu kończącym się 30 maja na CBoT przybyło netto 27 tys. pozycji krótkich i łącznie pozycja krótka netto funduszy spekulacyjnych wynosi już 89,3 tys. szt.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,57 proc. (355,00 euro/t- 1488 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (339,32 USD/t- 1264 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,04 proc. (509,50 CAD/t- 1411 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!