Nowy tydzień notowań zbóż na paryskiej giełdzie Matif rozpoczął się w mieszanych nastrojach. Cena pszenicy kontynuowała piątkowy wzrost cen i zamknęła dzień na poziomie o 0,4 proc. wyższym (168,25 euro/t). Natomiast kukurydza (w wygasającym za kilka dni kontrakcie czerwcowym) potaniała po raz piąty z rzędu – o 0,9 proc. do 163,5 euro/t i jest najtańsza od pierwszej dekady grudnia 2016 r. Kolejna najbliższa seria kontraktu z dostawa w sierpniu potaniała o 0,6 proc., ale jest o 8 euro droższa od czerwcowej i kosztuje 171,5 euro/t.

Poniedziałkowe notowania kontraktów zbożowych na Matif odbyły się przy mniejszej niż zwykle aktywności inwestorów zza oceanu oraz przy braku wpływu notowań zbóż amerykańskich (giełda w Chicago była zamknięta- święto- Memorial Day).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,45 proc. (168,25 euro/t- 703 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,90 proc. (163,50 euro/t- 683 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

 

Podobał się artykuł? Podziel się!