PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Wzrost notowań zbóż na światowych giełdach

Wzrost notowań zbóż na światowych giełdach Fot. Shutterstock

We wtorek znacznie wzrosły ceny kontraktów zbożowych na giełdzie w Paryżu i Chicago. Najwięcej podrożała amerykańska pszenica- o 1,5 proc.
Wczorajsze notowania zbóż na amerykańskim rynku odbywały się pod wpływem opublikowanych danych (po zamknięciu poniedziałkowej sesji notowań) o postępie zasiewów zbóż jarych i kondycji upraw. Znaczne pogorszenie kondycji pszenicy jarej, ale także i ozimej wpłynęły na silny wzrost notowań. Pszenica na CBoT zyskiwała w trakcie dnia nawet ponad 2 proc. by ostatecznie zamknąć się na poziomie o 1,5 proc. wyższym niż w poniedziałek i ponownie przekroczyć poziom 160 USD/t. W ślad za drożejąca pszenicą za oceanem drożała również pszenica na giełdzie w Paryżu. Jej cena na zamknięciu notowań wzrosła o 0,9 proc. do 166,75 euro/t.

Przez ostatni tydzień kondycja amerykańskiej pszenicy jarej w kategorii dobra/ doskonała pogorszyła się aż o 7 pkt. proc. do 55 proc. Przed rokiem o tej porze we wspomnianych najwyższych kategoriach było aż 78 proc. upraw. O 2 pkt proc. pogorszył się stan plantacji pszenicy ozimej do 49 proc. Przed rokiem w kondycji dobra/ doskonała było 62 proc. upraw.

Cena kukurydzy w kontrakcie sierpniowym na Matif wzrosła o 0,6 proc. do 170,75 euro/t, natomiast kukurydza na giełdzie w Chicago podrożała o 1,1 proc. do 148,52 USD/t. Jest to najwyższa cena amerykańskiej kukurydzy od połowy lutego br. Wzrostom cen nie przeszkadzała poprawa kondycji amerykańskich upraw. W ostatnim tygodniu w kategorii dobra/ doskonała było 68 proc. plantacji (wzrost o 3 pkt. proc.), ale przed rokiem o tej porze dwie najwyższe kategorie stanowiły 75 proc. upraw.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,91 proc. (166,75 euro/t- 699 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,46 proc. (160,11 USD/t- 596 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,59 proc. (170,75 euro/t- 716 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,14 proc. (148,52 USD/t- 553 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • czesio 2017-06-07 19:57:20
    taaa.... albo zacznie cena spadać bo ci co "zechcą" nie durni - wiedzą, że przednówek i nerwy zaczną puszczać.... a i sypać trzeba mieć gdzie w żniwa.... Także byłbym ostrożny z tym hurra optymizmem zważywszy na to że na chwilę obecną ceny są całkiem całkiem. Zostaną tylko ci co mają żelazne nerwy... oby nie z ręką w nocniku..
  • bubus 2017-06-07 15:21:48
    Teraz to już musi iść pszenica do góry!!! Jak zechcą kupić cokolwiek od was to nie dawać za pół darmo
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.85.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!