W piątek drożały wszystkie kontrakty terminowe na oleiste notowane na światowych giełdach. Nieco gorsze dane w piątkowym raporcie USDA (spadek zapasów początkowych, minimalnie większa produkcja i w efekcie prognozowane mniejsze zapasy na koniec sezonu) poderwały ceny soi na giełdzie w Chicago.

Prognozy produkcji unijnego rzepaku- w efekcie suszy- zostały obniżone w stosunku do ubiegłego miesiąca o 0,7 mln t do 21,4 mln t (o 2,9 mln ton mniej niż w poprzednim sezonie). Wystarczyło to do zamknięcia sesji notowań w Paryżu na poziomie o 1 proc. wyższym niż w czwartek.

W ujęciu tygodniowym rzepak stracił jedynie 0,4 proc. (w poniedziałek i wtorek obniżka wyniosła w sumie ponad 3 proc.), soja 0,2 proc. i canola zyskała 0,8 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,96 proc. (392,50 euro/t- 1645 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,55 proc. (383,41 USD/t- 1446 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,48 proc. (542,90 CAD/t- 1610 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!