W piątek na światowych giełdach drożały kontrakty na zboża, wyjątkiem była amerykańska pszenica, która po serii siedmiu sesji wzrostowych nieznacznie potaniała. W ujęciu tygodniowym ponownie najlepiej wypadła pszenica notowana w Chicago. Jej cena wzrosła o 3,3 proc. Kukurydza podrożała o 3,2 proc. Na paryskim parkiecie cena pszenicy przez pięć sesji ub. tygodnia podniosła się 1,6 proc., a kukurydzy o 1,2 proc.

Mocniejsze zachowanie się cen zbóż za oceanem, to po części efekt słabnącego od początku miesiąca amerykańskiego dolara, co przekłada się wzrost eksportu zbóż z tego kraju. Nie bez znaczenia jest również bardzo wysokie zaangażowanie funduszy spekulacyjnych w pozycje krótkie (sprzedaż kontraktów), co powoli przekłada się na wyczerpywanie się potencjału dalszej sprzedaży, a wręcz zaczyna się zamykanie pozycji krótkich (kupno kontraktów), to z kolei sprzyja wzrostom cen.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,32 proc. (146,50 euro/t- 632 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,37 proc. (172,60 USD/t- 671 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 1,15 proc. (153,50 euro/t- 664 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,97 proc. (144,09 USD/t- 561 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!