Po świetnych dwóch poprzednich tygodniach, kiedy to ceny kukurydzy po obu stronach Atlantyku i pszenicy w Chicago wzrosły aż po o ok. 20 proc.! (jedynie pszenica na Matif odnotowała „skromny” wzrost o ponad 14 proc.), w minionym tygodniu nadszedł czas zasłużonej korekty notowań.

Spadki cen, chociaż mogły wydawać się czasami dość znaczne, to jednak były niewspółmiernie niższe niż wcześniejsze wzrosty (wystarczy popatrzeć na załączone wykresy). Amerykańska kukurydza jako jedyna oparła się zniżkom i w wydaniu tygodniowym zyskała 1,8 proc. Pszenica w tym czasie na CBoT straciła 0,7 proc. Na giełdzie w Paryżu spadki były wyższe. Pszenica potaniała w sumie przez tydzień o 3,2 proc., a kukurydza o 4,6 proc.

W piątek opublikowany został raport USDA na temat światowego bilansu zbóż. Niektóre dane były dość zaskakujące, np. dotyczące prognoz produkcji pszenicy w Australii. Raport Amerykańskiego Departamentu ds. Rolnictwa pozostawił prognozę na niezmienionym poziomie sprzed miesiąca w wysokości 26 mln t. Tymczasem ośrodki z Australii już kilka tygodni temu informowały, że z powodu El Nino (susza w części tego kraju) zbiory pszenicy będą najniższe od 8 lat i spadną poniżej 20 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,38 proc. (197,50 euro/t- 828 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,62 proc. (213,66 USD/t- 806 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,54 proc. (184,75 euro/t- 774 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8


Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 1,42 proc. (168,20 USD/t- 634 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!