Wśród ryzyka na które narażony jest producent rolny w momencie podjęcia decyzji o zasiewie takiej a nie innej rośliny jest niepewność poziomu uzyskania ceny sprzedaży towaru po często wielomiesięcznym okresie produkcji. Na świecie rynki już dawno wykształciły instrumenty finansowe, które umożliwiają producentom rolnym świadome ograniczanie ryzyka cenowego poprzez „wcześniejszą” (przed faktycznym wyprodukowaniem) sprzedaż towaru w momencie gdy cena jest satysfakcjonująca i akceptowana przez rolnika. Jednym z najpopularniejszych i najprostszych instrumentów jest kontrakt terminowy (futures), mówił redakcyjny kolega Tomasz Roszkowski podczas konferencji Farmera „Rolnictwo- wizja przyszłości” w Ossem.

Podkreślał, że chociaż do dnia dzisiejszego w Polsce nie ma giełdy terminowej towarów rolnych, na której rodzimi producenci rolni mogli by zabezpieczać ceny sprzedaży, to z uwagi na globalny charakter trendów cenowych (o których mówili również dr Sulewski i dr Hamulczuk), można wykorzystać giełdy zagraniczne.

Chociaż zabezpieczanie cen na giełdach zagranicznych jest nieco bardziej skomplikowane i może być mniej efektywne (ryzyko kursowe, lokalnie ceny towarów nawet przy tym samym światowym trendzie mogą się od sienie różnić), to biorąc pod uwagę zauważalny w ostatnich latach znaczny wzrost zmienności cen towarów rolnych powinno przynieść wymierne efekty.

Kryterium wyboru odpowiedniej giełdy i kontraktu powinna być płynność (łatwość otwarcia i zamknięcia pozycji  po „nieprzypadkowej” cenie) i bliskość terytorialna. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria najlepiej nadaje się do wykorzystania paryska giełda Matif - do zabezpieczania cen pszenicy, kukurydzy i rzepaku. Ze względu na największą skalę obrotów i „dyktowanie” cen światowych można wykorzystać również giełdę w Chicago CBOT (pszenica, kukurydza).

Jeżeli rolnik nie jest zainteresowany operacjami zabezpieczającymi, to warto jest chociaż obserwować notowania surowców rolnych na światowych giełdach. Może to być pomocne w wyznaczeniu optymalnego czasu sprzedaży przechowywanych surowców po korzystnej cenie. farmer.pl codziennie publikuje notowania surowców rolnych na najważniejszych giełdach światowych wraz z podaniem najistotniejszych informacji wpływających na kształtowanie się cen.
Podobał się artykuł? Podziel się!