Ostatnie pięć tygodni na światowych giełdach surowców rolnych przebiegało w zmiennych nastrojach. Do pierwszych dni marca na rynkach dominowały wzrosty cen, co w niektórych przypadkach prowadziło do wyznaczania wielomiesięcznych maksimów cenowych. Pogorszenie koniunktury przyszło wraz z silnym spadkiem cen ropy na światowych giełdach. Przez pierwsze dwa tygodnie marca cena ropy obniżyła się o ok. 10 proc. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że znaczne ilości oleistych i kukurydzy (w USA aż ok. 40 proc.) przerabiane są na biopaliwa, to silna przecena ropy przełożyła się na zniżkę cen, szczególnie oleistych. Ponadto opublikowany 9 marca miesięczny raport USDA na temat światowego bilansu zbóż i oleistych pokazał wzrost prognoz zbiorów i zapasów zbóż oraz oleistych w obecnym sezonie do rekordowych historycznie poziomów.

Liderem rynku wśród surowców rolnych w okresie 10 lutego-17 marca była pszenica notowana na giełdzie w Paryżu, która jako jedyna symbolicznie podrożała o 0,1 proc., do 172,00 euro/t - 740 zł/t. Na początku marca wyznaczyła lokalny szczyt notowań, osiągając cenę 175,00 euro/t, co było najwyższą wartością od połowy grudnia 2015 r.

Pszenica na paryskiej giełdzie MATIF zachowała się najlepiej, pomimo poprawy światowego bilansu, a to za sprawą faktu, że europejski rynek pszenicy bardzo ucierpiał w ostatnie żniwa - niższe o ok. 10 proc. zbiory w UE (głównie Francji) i dodatkowo dużo ziarna gorszej jakości. W ostatnim raporcie USDA podniósł prognozę globalnej produkcji pszenicy w obecnym sezonie o niespełna 3 mln t, do historycznie rekordowych 751,1 mln t (735,3 mln t w również rekordowym poprzednim sezonie). Zapasy końcowe na świecie mają wynieść 249,9 mln t (wzrost o 1,3 mln t w stosunku do lutowej prognozy). Szacunki zbiorów podniesiono w Australii o 2 mln t, do rekordowych 35 mln t i w Argentynie o 1 mln t, do 15 mln t.

Pierwsze (wstępne) prognozy zbiorów pszenicy w nadchodzącym sezonie są z kolei niepokojące. Australijski ABARE prognozuje spadek produkcji pszenicy w tym kraju w nadchodzącym sezonie 2017/18 aż o 32 proc. (ok. 11 mln t) do 24 mln t. Niedawno wstępne szacunki na nadchodzący sezon podała USDA w USA - zbiory mają być mniejsze o ok. 20 proc., czyli o ok. 10 mln t. W Rosji natomiast produkcja pszenicy może spaść o 5 mln t. Co prawda są to bardzo wstępne prognozy, ale daje to w sumie ok. 26 mln t mniej niż w obecnym rekordowym sezonie i to u trzech z pięciu głównych światowych eksporterów pszenicy. Trzeba przyznać, że zapowiada się ciekawy okres na rynku pszenicy.