PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zapasy jabłek w Polsce w maju 2015 r.

Zapasy jabłek w Polsce w maju 2015 r. Fot.Farmer

Autor: JK

Dodano: 02-06-2015 12:07

Tagi:

Jak informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, według danych World Apple and Pear Association (WAPA), krajowe zapasy jabłek na początku maja br. ukształtowały się na poziomie 250 tys. t i były o 9,1 proc. niższe w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.Był to zarazem pierwszy miesiąc bieżącego sezonu, kiedy zapasy tych owoców w kraju były niższe w relacji rok do roku. Zapasy jabłek w porównaniu do kwietnia br. zmniejszyły się o 252 tys. ton, czyli o 15 proc. wyższym niż w kwietniu w roku poprzednim. 

Znaczny spadek zapasów w pierwszym miesiącu drugiego kwartału tłumaczyłby silny wzrost cen jabłek na rynku krajowym. Według danych IERiGŻ-PIB (monitoring cen Ministerstwa Rolnictwa) cena skupu jabłek deserowych w Polsce od pierwszego tygodnia kwietnia do pierwszego tygodnia maja br. wzrosła o 67 proc. do 1,87 zł/kg. Przeciętna cena skupu jabłek w kwietniu br. była również o 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrost cen nie zmienia jednak negatywnego obrazu sytuacji dochodowej producentów jabłek. Patrząc na zmiany cen skupu jabłek, jak również zmiany stanu zapasów w poszczególnych miesiącach, można oceniać, że 80-90 proc. łącznych zbiorów jabłek w kraju (według danych GUS) w bieżącym sezonie zostało sprzedanych po cenach niższych niż w sezonie poprzednim.

Biorąc pod uwagę monitorowane kraje Unii Europejskiej, łączne zapasy jabłek w maju br. były o 1,1 proc. wyższe w relacji do roku poprzedniego. Największym wolumenowo wzrostem rok do roku, podobnie jak w poprzednich miesiącach, charakteryzowały się Włochy, gdzie poziom zapasów był o 10,6 proc. wyższy niż w maju 2014 r (456 tys. t). 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!