PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zawarto umowę o wolnym handlu między UE a Japonią

Zawarto umowę o wolnym handlu między UE a Japonią Taryfy importowe w Japonii powinny również spaść średnio o 15 proc. w przypadku wina (Fot. pixabay.com)

UE i Japonia wyjaśniły ostatnie pozostałe szczegóły umowy o wolnym handlu.Japończycy mają duży apetyt na żywność z UE, powiedziała komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmström po sfinalizowaniu umowy handlowej. 

Teraz tekst jest sformułowany i powinien wejść w życie za rok. W przypadku większości serów taryfy importowe w Japonii zostały obniżone z obecnych 30 proc. do zera, powiedziała komisarz, która widzi przyszłe możliwości sprzedaży dla Goudy i innych serów. 

Taryfy powinny również spaść średnio o 15 proc. w przypadku wina. Ponadto dzięki umowie znacznie poprawiono dostęp do rynku wołowiny i wieprzowiny z UE.

Dla Europejczyków jest również bardzo ważne, że ponad 200 chronionych oznaczeń geograficznych unijnych produktów żywnościowych będzie teraz również chronionych w Japonii.

Ta umowa jest najważniejszą i daleko idącą umową, jaką UE kiedykolwiek zawarła w sprawie handlu rolno-spożywczego, powiedział Phil Hogan komisarz ds. rolnictwa.

Przyniesie ona znaczące możliwości rozwoju naszym eksporterom żywności na bardzo dużym, dojrzałym i dobrze rozwiniętym rynku.

Kwestia ochrony inwestorów pozostaje otwarta. Japonia preferuje prywatny arbitraż dla inwestorów w starym stylu, który UE odrzuca. Jednak część handlowa umowy będzie tym razem oddzielona od ochrony inwestorów i może wejść w życie niezależnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.0.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!