Światowy rynek zbóż po raz kolejny pokazał słabość. W minionym tygodniu wszystkie prezentowane poniżej kontrakty potaniały, a trzy z czterech wyznaczyły minima cenowe. (styczniowy kontrakt na kukurydzę na Matif i marcowe kontrakty na pszenice i kukurydzę na CBoT). Pszenica na paryskiej giełdzie potaniała o 0,6 proc. do 160,5 euro/t, natomiast cena kukurydzy spadła o 1,9 proc. do 151 euro/t. Notowania pszenicy za oceanem obniżyły się o 0,2 proc. do 153,68 USD/t i kukurydzy o 1,5 proc. do 136,81 USD/t. W czwartek ostatnie notowania odbyły się na seriach grudniowych kontraktów na pszenice i kukurydze w Chicago. Ponieważ następne najbliższe serie (z terminem dostawy w marcu) były wyceniane wyżej, stąd na wykresie kontynuacyjnym „skok” cen w górę.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena w piątek wzrosła o 0,3 proc. (160,5 euro/t- 678 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (153,68 USD/t- 550 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena nie zmieniła się (151,00 euro/t- 637 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,29 proc. (136,81 USD/t- 490 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!