Wczorajsze notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach zakończyły się niewielkimi zniżkami cen. Najwyraźniej rynek już ze spokojem wyczekuje na piątkowy raport USDA na temat zapasów amerykańskich zbóż. Z drugiej strony może dziwić brak reakcji (wzrostu ceny) przynajmniej amerykańskiej kukurydzy. Znaczna jej część przerabiana jest na bioetanol (ok. 40 proc.), a wczoraj pod wpływem informacji OPEC o planowanym ograniczeniu wydobycia ropa na światowych giełdach podrożała o 5-6 proc. Wcześniej, z reguły takie informacje pozytywnie wpływały również na notowania zbóż.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,31 proc. (161,00 euro/t- 691 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,18 proc. (148,17 USD/t- 567 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,31 proc. (160,00 euro/t- 687 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,75 proc. (129,62 USD/t- 496 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!