PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Zboża rozpoczęły tydzień spadkami cen

Zboża rozpoczęły tydzień spadkami cen

Autor: Tomasz Roszkowski

Dodano: 17-12-2013 11:56

Tagi:

Pszenica na MATIF w kontrakcie styczniowym wczoraj spadła 0,2 proc., natomiast na CBOT seria marcowa potaniała o 1,1 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) obniżyła się o 1,8 proc., a w Chicago (marzec) spadła o 0,5 proc.W poniedziałek były kontynuowane spadki cen kontraktów na zboża na światowych giełdach. Największy spadek dotknął paryską kukurydzę, która od niedawnego szczytu notowań (4 grudnia) straciła już 5,2 proc.

Nowy dołek cenowy zaliczył wczoraj marcowy kontrakt na amerykańską pszenicę (grudniowy kontrakt w piątek miał ostatnie notowanie, podobnie jak na kukurydzę), z kolei marcowy futures na kukurydzę zbliżył się do dołka z połowy listopada.

Najlepiej z prezentowanych kontraktów na zboża zachowują się notowania paryskiej pszenicy, której cena utrzymuje się bezpiecznie powyżej poziomu 210 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt styczniowy- wczoraj notowania spadły o 0,24 proc. (208,00 euro/t- 869 zł/t).
Wykres 1

Notowania styczniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Cena kontraktów marcowych obniżyła się o 0,24 proc., majowe potaniały o 0,25 proc. i kosztowały 204,00 i 202,00 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy i krótkoterminowy są wzrostowe.
Wykres 3

Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajduje się w okolicach 230 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 200 euro/t.

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- spadek ceny wczoraj o 1,11 proc. (228,45 USD/t- 693 zł/t).
Wykres 4

W Chicago kontrakty wygasające w maju potaniały o 1,10 proc., lipcowe obniżyły się o 1,22 proc.  i kosztowały 230,65 i 231,21 USD/t.

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy również spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- wczoraj cena spadła o 1,85 proc. (172,50 euro/t- 721 zł/t).
Wykres 6

Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Kontrakty marcowe kukurydzy obniżyły się o 1,27 proc., czerwcowe potaniały o 1,12 proc. i kosztowały 174,50  i 177,25 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, zarówno średnioterminowy jak i krótkoterminowy są wzrostowe.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.  Najbliższe wsparcie występuje tuż nad poziomem 160 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- spadek ceny wczoraj o 0,53 proc. (166,63 USD/t- 506 zł/t).
Wykres 9

Kontrakty majowe potaniały o 0,46 proc., lipcowe obniżyły się o 0,57 proc. i kosztowały odpowiednio 169,97 i 172,53 USD/t.

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT odmiennie jak na giełdzie w Paryżu zdecydowanie króluje tren spadkowy, zarówno długo-, średnio- jak i krótkoterminowy.
Wykres 10

Amerykańska kukurydza jest obecnie najtańsza od sierpnia 2010 r. Najbliższe wsparcie techniczne znajduje się w okolicach 140 USD/t., natomiast najbliższy opór na poziomie 177 USD/t. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

 • Mix kolanko 2013-12-17 13:08:19
  Nie ma co się dziwić bo Chińczycy nie chcą zbóż GMO z ameryki . Popyt na zboża z UE rośnie to i rozbieżność cen po między kontynentami wzrasta . Dziwne to ale kitajce sami nie mający żywności wysokich lotów odmawiają kupowania GMO . Pierwsze objawy różnicy cen już były po między rzepakiem a canolą i różnica cen rośnie . Kanadyjska canola jest cały czas przeceniana bo nikt nie chce kupować tego syfu , myślano że mutanta canole podepnie się pod rzepak i ceny będą takie same a tu lipa .
  W sumie to dobrze dla Europy że nie chciała GMO a w tym roku będzie to wybitnie widoczne i różnica cen po między COBOT a MATIF będzie się powiększać .
  Następna sprawa to że coraz mniej inwestorzy wierzą raportom pisanym przez spekulantów i każdy zaczyna kombinować na swój sposób . W ostatnim rządowym raporcie USA uwzględniono zwiększone plony Kanady a olano spadki plonów w Argentynie . Zdziwieni inwestorzy dopytywali się dlaczego ? Piszący raport nabierali wody w usta a przyparci do muru oznajmili że uwzględnią to w następnym raporcie czyli przyznali się do błędu i w sumie do manipulacji . Efekt był taki że bo podniesieniu zapasów końcowych ceny spadły ale szybko odrabiają straty bo nikt już nie chce wierzyć spekulacjom .Mówię jak jest .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.232.54
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!