Można powiedzieć, że miniony tydzień na światowym rynku zbóż był dość szalony. Wzrosty i spadki cen przeplatały się dość mocno. Najwięcej zamieszania- jak można było się spodziewać - przyniosły dane USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa).

W sumie tydzień na zbożach był spadkowy. Wyjątkiem była amerykańska pszenica, która podrożała o 2,8 proc. Pszenica na MATIF straciła 1,6 proc. , a kukurydza potaniała o 2,6 proc. Jednak liderem zniżek okazała się amerykańska kukurydza, która potaniała aż o 4,3 proc. Zasługa tak dużego spadku ceny była sesja czwartkowa, podczas której cena spadła o 4,2 proc. A było to efektem optymistycznej prognozy areału jej zasiewów w USA.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,82 proc. (154,00 euro/t- 653 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,48 proc. (174,81 USD/t- 650 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena nie zmieniła się (151,75 euro/t- 643 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,71 proc. (139,36 USD/t- 518 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!