Miniony tydzień na światowych rynkach zbóż był bardzo dynamiczny. Jeszcze w poniedziałek na giełdach panowały wyraźne spadki cen (pszenica na CBOT potaniała prawie 3 proc.). We wtorek jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – sytuacja diametralnie się zmieniła, a ceny w trakcie dnia rosły nawet o 5 proc. (kukurydza za oceanem). Wszystko za sprawą szefa amerykańskiej organizacji paliw odnawialnych, który zapowiedział wprowadzenie zmian prawnych zmierzających do zwiększenia udziału zużycia biopaliw w USA. Administracja Białego Domu zdementowała informację kilka godzin później, ale dobre nastroje na rynku utrzymały się w zasadzie do końca tygodnia.

Pszenica notowana na giełdzie w Paryżu, w środę i czwartek wyznaczyła nowe szczyty notowań w obecnej fali wzrostowej i była najdroższa od blisko 15 miesięcy. W piątek zapał kupujących nieco ostygł i notowania obniżyły się o 0,6 proc. W ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 1,0 proc. do 174,00 euro/t.

Ciekawa sytuacja występuje na kukurydzy notowanej na MATIF. Kończąca żywot seria kontraktu z dostawą w marcu potaniała w piątek po raz kolejny, tym razem o 0,9 proc. do 168,25 euro/ t, ale kolejna najbliższa seria z dostawą w czerwcu nie zmieniła ceny w stosunku do czwartku i kosztowała 177,00 euro/t, czyli o 5,2 proc. więcej od marcowej. Na wykresie kontynuacyjnym (w poniedziałek) taki poziom ceny będzie oznaczał najwyższą wartość od końca czerwca 2016 r. W ujęciu tygodniowym seria marcowa potaniała o 1,8 proc., natomiast seria z dostawą w czerwcu podrożała o 1,3 proc.

Najwięcej w minionym tygodniu podrożała amerykańska kukurydza- o 3,0 proc. do 147,5 USD/t i do wielomiesięcznego szczytu notowań wyznaczonego w połowie lutego br. brakuje już tylko 2,6 USD. Pszenica na giełdzie w Chicago wypadła w ubiegłym tygodniu najsłabiej- głównie za sprawą 2,9 proc. spadki w poniedziałek- jej cena wzrosła o 0,6 proc. do 159,4 USD/t.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,57 proc. (174,00 euro/t- 750 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3