W środę notowania amerykańskiej soi odrobiły połowę strat z wtorku, które były reakcją na ogłoszony tego dnia raport USDA. Oczekiwana drugi rok z rzędu (2015/16) rekordowa produkcja soi na świecie (ponad 317 mln t), nienadążające zużycie, co za tym idzie duży wzrost zapasów oddziałuje niekorzystnie na ceny.

Wczoraj ponownie spadła cena rzepaku na giełdzie w Paryżu. Prognozowany w nadchodzącym sezonie spadek produkcji na świecie o prawie 5 proc. i w Unii Europejskiej aż o 11 proc. w stosunku do mijającego sezonu podany przez USDA nie zrobił wrażenia na inwestorach.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,14 proc. (355,75 euro/t- 1450 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,83 proc. (358,25 USD/t- 1300 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,28 proc. (461,50 CAD/t- 1398 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!