W ostatnim miesiącu mieliśmy do czynienia z dość dynamicznymi zmianami cen na niektórych surowcach rolnych. Prawie do końca stycznia notowania kontraktów na pszenicę wyraźnie traciły na wartości, szczególnie na giełdzie w Chicago, gdzie cena spadła do poziomów z lipca 2010 r.! Z kolei pierwsze dwa tygodnie lutego stały pod znakiem wzrostów cen. W niespełna trzy tygodnie pszenica w Paryżu zyskała 4,5 proc., zbliżając się do psychologicznej granicy 200 euro/t. Jeszcze lepiej w tym czasie wypadły notowania w Chicago, gdzie gatunek ten podrożał o 8,5 proc. Impulsem do wzrostów cen były obawy o wpływ bardzo ostrej zimy, szczególnie w USA, na plantacje pszenicy ozimej.

O ile notowania pszenicy po obu stronach Atlantyku przebiegały w tych samych kierunkach, o tyle notowania paryskiego rzepaku i kanadyjskiej canoli zupełnie się rozjechały. Przez ostatnie pięć tygodni cena rzepaku na Matif wzrosła o ponad 7,5 proc., a canoli spadła o prawie 5,5 proc. Doprowadziło to do osiągnięcia przez europejski rzepak ceny ostatnio widzianej w pierwszej dekadzie września 2013 r. (wykres kontynuacyjny). Wartość rzepaku wyrażona w złotówkach zbliżyła się do 1600 zł/t. Na przeciwnym biegunie przebywają notowania kanadyjskiej canoli, która po mocnej przecenie znalazła się na poziomie z czerwca 2010 r. i kosztuje obecnie zaledwie 1103 zł/t. W efekcie różnica ceny osiągnęła niewyobrażalną wartość aż 488 zł/t, czyli rzepak paryski jest droższy od canoli o ponad 44 proc.!

ROSNĄ ZAPASY ZBÓŻ

Według styczniowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), światowa produkcja zbóż (bez ryżu) w obecnym sezonie wyniesie 1946 mln ton (9,7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie). Przewidywane zapasy na koniec sezonu wzrosną do 387 mln ton (o 8 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie). Globalne zbiory pszenicy według prognoz wzrosną o 9 mln ton w stosunku do poprzednich szacunków i wyniosą 707 mln ton. Konsumpcja pszenicy ma osiągnąć poziom 691 mln ton (o 1 mln ton mniej niż w poprzednim raporcie), ale będzie o 3 proc. wyższa w stosunku do poprzedniego sezonu. Globalne zapasy zostały podwyższone o 7 mln ton do 188 mln ton. Światowy handel pszenicą jest obecnie przewidywany na rekordowym poziomie 147 mln ton. Według IGC, w przyszłym sezonie 2014/15 światowa produkcja pszenicy wyniesie 697 mln ton, czyli 10 mln ton mniej niż obecnie. Oczekiwany spadek produkcji ma wystąpić pomimo 2-proc. wzrostu areału, ze względu na prawdopodobny powrót plonowania do bardziej przeciętnych poziomów. Globalne zbiory kukurydzy są prognozowane w wysokości 959 mln ton wobec 950 mln ton we wcześniejszej raporcie. Światowa konsumpcja kukurydzy wyniesie 928 mln ton (o 6 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie), a prognozowane zapasy końcowe 158 mln ton (więcej o 1 mln ton). Światowy eksport ma osiągnąć rekordowe 108 mln ton (o 13 proc. więcej niż sezon wcześniej).