W ubiegłym tygodniu notowania zbóż na światowych giełdach przebiegały w dość zmiennych nastrojach. Pomimo znacznej redukcji prognoz zbiorów pszenicy w Unii Europejskiej, pszenica na MATIF jako jedyna potaniała przez tydzień o 1,1 proc. Pozostałe kontrakty na zboża wzrosły. Kukurydza w Paryżu zyskała 0,3 proc., a na CBOT o 3,7 proc. Pszenica W Chicago zyskała 1,1 proc. Wszystko to odbyło się w klimacie ostatniego raportu USDA na temat bilansu zbóż na świecie.

Światowe zbiory pszenicy mają być rekordowe i wynieść aż 743,44 mln t, ale w Unii mają spaść aż do 147,5 mln t i to o 9 mln t w jeden miesiąc (raport lipcowy). Głównym winowajcą cięcia prognoz jest Francja, gdzie przez miesiąc obcięto prognozę aż o 8,5 mln t do 31,5 mln t - do wyniku najgorszego w tym kraju od 2003 r. Dla Polski też zmniejszono prognozę zbiorów, ale o zaledwie 0,3 mln t do 10,4 mln t, chociaż inne szacunki mówią, że zbierzemy zaledwie 9,4 mln t pszenicy wobec 11 mln t w poprzednim sezonie.

Z drugiej strony rekordowe prognozy zbiorów pszenicy w Rosji – 72 mln t (wzrost oczekiwań aż o 7 mln t przez miesiąc) wskazują na to, że to ten kraj będzie w obecnym sezonie największym eksporterem tego ziarna na świecie (35 mln t) i zdetronizuje UE, która prawdopodobnie wyeksportuje zaledwie 27 mln t pszenicy.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,46 proc. (162,75 euro/t- 698 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena nie zmieniła się (156,89 USD/t- 595 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5