W czwartek drugą sesję z rzędu notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały dość spokojnie i zamknęły sesję w mieszanych nastrojach. Pszenica na Matif jako jedyna nieznacznie podrożała, natomiast zboża za oceanem- pomimo dobrych danych eksportowych zamknęły dzień na minusach. Z kolei kukurydza w Paryżu (trzy najbliższe serie kontraktów) nie zmieniła ceny w stosunku do dnia poprzedniego.

Opublikowane przez USDA tygodniowe dane eksportowe dla amerykańskich zbóż okazały bardzo korzystne. Zamówienia wywozowe na pszenicę w tygodniu kończącym się 15 września wyniosły 561 tys. t i przekroczyły górna granicę oczekiwań rynkowych (300- 550 tys. t). Były jednocześnie o 42 proc. wyższe niż tydzień wcześniej. Tylko trochę słabsze były dane dla kukurydzy. Tygodniowe zamówienia wyniosły 921,9 tys. t i były bliżej górnej granicy przewidywań analityków (500- 980 tys. t), ale znacznie wyższe ni z przed tygodniem (725 tys. t).

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (162,00 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,55 proc. (148,99 USD/t- 568 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena nie zmieniła się (162,00 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,96 proc. (132,57 USD/t- 505 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!