PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmienne notowania zbóż

Zmienne notowania zbóż Fot. Shutterstock

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,5 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa spadła o 1,1 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) podniosła się o 0,3 proc., a w Chicago (grudzień) nie zmieniła ceny.Bardzo słabe dane eksportowe amerykańskiej kukurydzy w połączeniu z drożejącą od kilku dni ropą naftową (ok. 40 proc. przerabiane jest na bioetanol) spowodowały, że cena kukurydzy w Chicago nie zmieniła się. Tygodniowe zamówienia eksportowe wyniosły zaledwie 575 tys. t, podczas gdy analitycy oczekiwali wartości mieszczącej się w granicach 0,75- 1,0 mln t (1,35 mln t przed tygodniem).

Z kolei przeciętny wynik pszenicy przełożył się na ponad procentowy spadek ceny. Tygodniowe zamówienia na amerykańska pszenicę wyniosły 571 tys. t przy oczekiwaniach rynku w przedziale 400- 650 tys. t (561 tys. t przed tygodniem). Notowania zbóż na Matif zakończyły się niewielkimi wzrostami cen. Międzynarodowa Rada Zbożowa ponownie obcięła szacunki produkcji pszenicy w UE, tym razem o 1,6 mln t do 143,6 mln t (159,8 mln t przed rokiem), a kukurydzy o 2,1 mln t do 59,5 mln t (58,2 mln t przed rokiem).

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,47 proc. (161,75 euro/t- 696 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,05 proc. (146,60 USD/t- 562 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (160,50 euro/t- 690 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena nie zmieniła się (129,62 USD/t- 497 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.91.117
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!