Zarówno w piątek jak i w całym ubiegłym tygodniu notowania zbóż na światowych giełdach zachowywały się rozbieżnie. Generalnie drożały kontrakty zbożowe na giełdzie w Paryżu (pszenica podrożała przez tydzień o 1,4 proc., a kukurydza o 0,2 proc.) i taniały na giełdzie w Chicago (pszenica o 1,7 proc. i kukurydza o 0,9 proc.

Przyczyn odmiennych tendencji na tych giełdach należy upatrywać w umacniającym się dolarze wobec światowych walut po środowej decyzji banku centralnego (FED) w USA o podwyżce stóp procentowych. Najmocniejszy od 14 lat dolar powoduje mniejszą atrakcyjność towarów wycenianych w tej walucie, co przekłada się na spadek cen. Obniżka zbóż za oceanem zapewne była by większa gdyby nie neutralizowały jej bardzo dobre (po raz kolejny z rzędu) tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych (poniedziałek) i tygodniowe zamówienia eksportowe (czwartek).

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena w piątek wzrosła o 0,15 proc. (167,75 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (150,37 USD/t- 636 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,45 proc. (164,75 euro/t- 729 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,07 proc. (140,25 USD/t- 593 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!