PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Znaczne spadki cen zbóż

Znaczne spadki cen zbóż Fot. Shutterstock

W minionym tygodniu na światowych giełdach taniały kontrakty zbożowe. Największa przecena dotknęła amerykańską kukurydzę- 4,5 proc.Blisko 1 proc. wzrost prognoz światowej produkcji kukurydzy (ostatni raport USDA) do rekordowego historycznie poziomu przekraczającego 1049 mln t w obecnym sezonie (962 mln t w 2015/16) oraz wzrost prognoz zapasów końcowych do blisko 221 mln t, przy znacznym – ok. 9 proc. spadku cen ropy na światowych rynkach (wzrost zapasów w USA) przełożył się na znaczny (4,5 proc.) spadek ceny amerykańskiej kukurydzy w ubiegłym tygodniu. Przypomnę, że ok. 40 proc. kukurydzy w USA przerabiane jest na bioetanol. Kukurydza na Matif potaniała mniej, ale 2,5 proc. zniżka pogorszyła nieco sytuację techniczną wykresu.

Światowa produkcja pszenicy w obecnym sezonie podniesiona została do również historycznie rekordowego poziomu 751,1 mln t (735,3 mln t w również rekordowym poprzednim sezonie), a zapasy końcowe na świecie mają wynieść rekordowe 249,9 mln t. W tej sytuacji notowania kontraktów na pszenicę również poddały się spadkom. Cena na CBoT przez ostatni tydzień spadła o 2,5 proc., a na Matif seria majowa potaniała o 1,4 proc. Seria z terminem dostawy w marcu, która w piątek miała ostatni dzień obrotu spadła aż o 3,4 proc.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,43 proc. (173,75 euro/t- 727 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,76 proc. (155,33 USD/t- 633 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła 0,86 proc. (172,50 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,49 proc. (140,94 USD/t- 574 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Ben Dover 2017-03-13 19:55:52
    Dzisiaj też ładnie. Z tą propagandą USDA to zaraz zamknie się perspektywa 170 e/t.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!