Według Scherera, po niezwykle udanym roku ubiegłym również i w roku 2013 branża oczekuje „doskonałego rozwoju na rynku i imponującego wzrostu obrotów o siedem procent". W ten sposób po raz pierwszy zostałaby przekroczona granica ośmiu miliardów euro obrotów z produkcji niemieckiej. Nie jest też wcale nieprawdopodobne, że również i w roku 2014 można liczyć na nadal stabilny rozwój - uważa Scherer.

Niemieccy producenci ciągników i maszyn rolniczych podnieśli obroty w pierwszym półroczu 2013 roku o imponujące 9 proc. - 4,78 miliarda euro, osiągając w ten sposób nowy rekord.

- Po stabilnych obrotach w pierwszym kwartale w okresie od kwietnia do czerwca nastąpiła prawdziwa ekspansja produkcji - zreasumował dr Scherer aktualną dynamikę branży. W drugim kwartale obroty wzrosły o 17 proc. do 2,53 mld euro. - Wzrost na taką skalę przerasta nasze oczekiwania więcej niż tylko wyraźnie - dodał Scherer. Z drugiej jednak strony portfele zamówień nadal tylko nieznacznie przewyższają poziom ubiegłego roku.

Dostawy maszyn i urządzeń rolniczych zarówno dla niemieckiego handlu jak i na rynki eksportowe były w pierwszych sześciu miesiącach wyraźnie wyższe. Podkreślić tu należy segment ciągników, w którym nastąpił wzrost o 14 proc. W trzech największych zakładach produkcyjnych w Niemczech z taśmy zeszło ponad 33.000 ciągników, z tego 22,5 tys. z silnikami o mocy przekraczającej 120 KM.

Równie ponadprzeciętnie wyglądał wzrost obrotów w dziedzinie maszyn uprawowych, kombajnów i przede wszystkim maszyn do ochrony roślin. Ich producenci otrzymują w tym roku ważne impulsy nie tylko z rynku niemieckiego ale też głównie z Francji i ze Stanów Zjednoczonych.

Wyraźnie spadła natomiast ilość dostaw do Rosji i Wielkiej Brytanii. - Rozważając całościowo możemy jednak jak najbardziej mówić o odczuwalnej na całym świecie dynamice sektora techniki rolniczej - komentuje dr Scherer. Organizacja VDMA ocenia globalny wolumen produkcji techniki rolniczej w roku 2013 na około 96 miliardów euro, co oznacza, że możemy oczekiwać znaczącego wzrostu o około sześć procent.

Szczególnie intensywny wzrost dostrzegalny jest obecnie na chińskim rynku techniki rolniczej. - W międzyczasie w Chinach rozwinął się prawdziwy trend w kierunku nowoczesnych maszyn rolniczych i traktorów, co może też mieć korzystne znaczenie szczególnie i dla zachodnich producentów z nowoczesną technologią - podkreślił dr Scherer.